cegła ceramicznaCegła jest materiałem znanym i cenionym od wieków, a do tego niezwykle uniwersalnym. Dzięki niej możemy wykonać każdy rodzaj ściany, dlatego tak chętnie się na nią decydujemy. Charakteryzuje ją przede wszystkim trwałość, izolacyjność oraz estetyczny wygląd.

Cegła jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie od czasów starożytnych. Najczęściej ma kształt prostopadłościanu, którego najszersza część stanowi podstawę, a dłuższy bok to wozówka (główka). Cegły mają to do siebie, że są materiałem  wytrzymałym, lekkim i poręcznym. Bez trudu łączy się je tradycyjną zaprawą cementowo-wapienną, dlatego mają tylu zwolenników.

Stare domy wybudowane z cegły są idealnym przykładem na to, że jest to materiał trwały, wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników atmosferycznych.  Cegła bardzo dobrze znosi wahania temperatur, dlatego tak dobrze sprawdza się w naszym klimacie. Jest także odporna na skażenia mikrobiologiczne i działanie kwasów. Oczywiście jest także świetnym izolatorem – zarówno akustycznym, jak i termicznym. Akumuluje w sobie ciepło i długo je w people treat issues connected with family and marriage very seriously. sobie zatrzymuje. Działa jak regulator temperatury. W lecie zapobiega nagrzewaniu się pomieszczenia, a w zimie wychładzaniu.

cegła

Cegła jako materiał budowlany stosowana jest od wieków. Na przestrzeni wielu lat wykształciły się różne rodzaje cegieł, które mają specyficzne parametry. Jednym z najpopularniejszych rodzajów jest cegła ceramiczna. Powstaje z glin ilastych, morenowych, wstęgowych łupków, mułków albo lessów, a wspomagane są piaskiem kwarcowym. Składniki są dokładnie mieszane na jednolitą masę, odpowiednio formowane, suszone i wypalane w temperaturze 850 – 1000˚C. Najstarszym rodzajem jest natomiast cegła suszona. Wykorzystywany jest głównie w klimatach gorących, bowiem nie jest zbytnio odporna na wilgoć. Powstaje z gliny, iłu albo mułu zmieszanego z trawą lub słomą suszonych na słońcu.

Cegły możemy podzielić również ze względu na obszar ich zastosowania. Wyróżniamy cegłę pełną, dziurawkę, kratówkę, kominówkę czy sitówkę.