Jeśli w swych pracach remontowo – budowlanych mamy zamiar ciąć dużą ilość stalowych prętów czy grubych rurek, lepiej na bok odłóżmy piłę bądź frezarkę. Tymi narzędziami przycina się lub wycina interesujące nas formy czy długości surowców. Do precyzyjnych nacięć wykorzystajmy za szlifierką kątową.

Gdy czeka nas dużo pracy, lepiej wybrać urządzenie o dużej mocy, zapewniającej większą wydajność sprzętu. Sprawdzą się też rozwiązania, które podwyższą komfort pracy, a więc tłumienie hałasu, łagodny rozruch, ograniczenie drgawek. Pomyślmy również o sprzęcie dla profesjonalistów, który pracuje efektywnie i jest trwalszy niż tanie wersja dla domorosłych majsterkowiczów. Na firmową frezarkę dostaniemy parę lat gwarancji – osobną na silnik, osobną na ostrza. Co przetnie taka machina? Blachę, pręty zbrojeniowe, kształtowniki stalowe, jak również beton plus płytki ceramiczne. Moc szlifierki: 750 W, średnia tarczy: 115 mm, cena: 84 zł. Nie jest to wielki wydatek jak na rzecz, która zdecydowanie ułatwia nam prace remontowe.

Szlifierki kątowe są narzędziami pneumatycznymi bądź elektrycznymi, przeznaczonymi do cięcia, szlifowania i polerowania różnych materii. Zainstalowane w nich silniki napędzane są za pośrednictwem przekładni stożkowej, która wprawia w ruch specjalne wrzeciono – to na nim montuje się: tarczę przeznaczoną do cięcia metali, betonu albo innych, super utwardzonych substancji; tarczę do szlifowania (ścierania podłoża w celu uzyskania jak najmniejszej chropowatości), szczotkę drucianą (wykonaną z drutu karbowanego albo plecionego), służącą do usuwania warstw lakierniczych i rdzy; tarczę polerską; tarczę łańcuchową do cięcia drewna.