Są takie narzędzia, które powinny się znaleźć w warsztacie każdego majsterkowicza. Do takich narzędzi należy brzeszczot. 

W XVI wieku mianem brzeszczotów określano broń sieczną pozbawioną uchwytów. Współcześnie są to proste narzędzia ręczne, bardzo ostre. Za pomocą brzeszczotów można przeciąć kamień, drewno czy metal. Występują one w różnych wielkościach. To od tego jak duży jest brzeszczot zależy jego siła. Możliwość cięcia zawdzięczają małym ząbkom. Zęby brzeszczotów mogą być klinowate, łukowate (zwane „wilczymi zębami”) lub kwadratowe (te służą do cięcia kamienia).

Brzeszczoty są bardzo wytrzymałe. Nie gną się i nie pękają. Zazwyczaj są wykonane ze stali szybkotnącej. Trzeba być bardzo uważnym przy posługiwaniu się tymi narzędziami. O wypadek nie trudno. Brzeszczoty są zazwyczaj bardzo poręczne, mają kieszonkowe rozmiary. Umożliwiają bardzo precyzyjne przycięcie, którego nie uzyska się z pomocą innych narzędzi, nawet za pomocą piły mechanicznej.

Zastosowanie brzeszczotów jest bardzo duże. Najczęściej używa się ich do cięcia płytek ściennych i podłogowych. Do przycinania tych pierwszych wystarczy nam brzeszczot niewielkich rozmiarów. W przypadku kafli podłogowych może nam się przydać trochę większy brzeszczot. Często używa się również brzeszczotów do wykrawania szczap drewna lub cięcia mebli. Brzeszczoty są niezwykle pomocne, jeśli chodzi o cięcie w miejscach trudno dostępnych, w pobliżu krawędzi, w narożnikach. Mogą posłużyć do przycinania paneli podłogowych i do skracania rur.

Brzeszczoty są bardzo tanimi narzędziami, a w sklepach jest ich bardzo duży wybór. Składają się na podstawowe wyposażenie każdego warsztatu, ale przydadzą się również w pracach domowych i ogrodowych. Wybierając brzeszczoty do cięcia miękkiego drewna i sklejki, najlepiej wybrać te o gęsto rozmieszczonych i drobnych ząbkach. Do twardszego drewna i płyt pilśniowych odpowiednie będą brzeszczoty z dużymi ostrzami.

Każdy brzeszczot posiada zaczep służący do osadzenia go w uchwycie mocującym wyrzynarki. Jeśli krzeczoty zamierza się używać w połączeniu z wyrzynarką, to warto zaopatrzyć się w zestaw kilku brzeszczotów służących do cięcia różnych materiałów i wymieniać brzeszczoty w wyrzynarce w zależności od potrzeby. Z pomocą wyrzynarki brzeszczotami można z łatwością ciąć w linii prostej, łuku, zygzakiem albo w sposób nieregularny.