Wychowałeś się na wsi, jednak mieszkasz w mieście. Mieszkanie w bloku i ograniczony metraż to nie dla ciebie, dlatego kupiłeś dom i działkę. Spoglądasz na niezagospodarowany teren i zastanawiasz się jak go urządzić, tak by spełniał Twoje oczekiwania. W artykule podpowiadamy co jest niezbędne podczas planowania ogrodu i jakie elementy wykorzystać, byś mógł z niego w przyszłości wygodnie korzystać.

Jakie strefy w ogrodzie wydzielić?

Przede wszystkim planowanie należy rozpocząć od zastanowienia się co chcesz w tym ogrodzie robić? Czy ma to być jedynie rekreacyjne miejsce czy planujesz uprawę warzyw? A może marzy Ci się niewielki sad i owoce prosto z drzewa? Jeśli dysponujesz większą przestrzenią, podziel ogród, pamiętając o wyborze odpowiednio dużego miejsca. Zupełnie inaczej podejdź do tematu aranżacji ogrodu nowoczesnego. Dokładne wskazówki umieszczono np. w tym tekście.

Rabatki kwiatowe, warzywnik i sad

Rabatki kwiatowe i warzywnik mogą być obok siebie. Zastanów się, jak dużo miejsca przeznaczyć na uprawę kwiatów i jak wiele grządek będzie Ci potrzebnych. Jeśli chcesz hodować pomidory, paprykę czy cieszyć się młodymi ogórkami w warzywniku zastosuj folię. Dzięki niej warzywa będą szybciej rosły. Przy obsadzaniu grządek pamiętaj o wykonaniu ścieżek, tak by nie deptać swoich przyszłych upraw. Jeśli marzy Ci się hamak w sadzie warto pomyśleć o zakupie drzewek owocowych i przeznaczeniu na nie miejsca. Oczywiście owoce pojawią się za jakiś czas, jednak warto na nie czekać.

Strefa rekreacyjna

W ogrodzie spędzasz mnóstwo czasu szczególnie latem, dlatego zadbaj o miejsce do wypoczynku. Z pewnością murowany grill sprawdzi się na wielu imprezach oraz biesiadowaniu pod gołym niebem. Jeśli cenisz sobie zdrowe jedzenie oprócz grilla wykonaj także wędzarnię. Dzięki niej mięso będzie aromatyczne. Wędzarnię ogrodową możesz zakupić lub wykonać samemu. Jak zrobić wędzarnię – po więcej zajrzyj do nas. Oprócz tego warto wybrać meble ogrodowe – ich rodzaj, jak i materiał z jakiego zostały wykonane dostosuj do wyglądu ogrodowej działki.