Właściwe oczyszczenie narzędzi ręcznych, konserwacja kosiarki oraz bezpieczne przechowywanie – to najważniejsze zasady zimowania sprzętów ogrodniczych. Aby zgromadzone przez nas narzędzia były gotowe do pracy na wiosnę, należy zadbać o nie już podczas jesiennych porządków.
Zima oznacza definitywny koniec prac ogrodniczych. Okres, w trakcie którego zawiesimy uprawianie grządek oraz pielęgnowanie krzewów czy trawnika, to także czas, kiedy nie używamy narzędzi ogrodniczych.
Narzędzia ręczne
Pierwszym etapem przygotowań naszych narzędzi do zimowego snu, jest ich dokładne oczyszczenie. Z sekatorów, nożyc oraz sierpów należy dokładnie usunąć pozostałości roślin, a także żywicy. W pierwszym przypadku wystarczy zastosować gąbkę lub np. drucianą szczotkę. Z kolei aby usunąć ze sprzętów lepkie ślady, najlepiej użyć ściereczki zwilżonej rozpuszczalnikiem lub alkoholem. Podobnie w przypadku narzędzi przeznaczonych do pracy w ziemi – wszelkie łopaty, grabie, szpadle czy widły – trzeba dokładnie oczyścić z oblepiających je kawałków gleby.
Warto także zwrócić uwagę na wąż, którym podlewamy ogród. Przed schowaniem należy go rozwinąć i usunąć z niego wodę. Ponadto po zwinięciu nie powinny pojawiać się na jego powierzchni zagięcia, w których mogłaby zbierać się woda. Ręczne narzędzia ogrodowe nie wymagają przechowywania w ocieplanym miejscu. Z powodzeniem możemy je schować na zimę w komórce lub domku gospodarczym. Ważne jest, aby w miejscu, gdzie spędzą zimowe miesiące było sucho i czysto.
Sprzęt mechaniczny
W przypadku narzędzi mechanicznych konieczne jest wykonanie większej ilości zabiegów, aby na wiosnę zapewnić sobie ich poprawne działanie. Przede wszystkim zanim narzędzi odłożymy na półkę, należy sprawdzić czy są sprawne. Sprzęty do koszenia warto jest oddać do serwisu w celu ich naostrzenia. Warto też zabezpieczyć je preparatami ochronnymi, które zakonserwują ich metalową powierzchnię i zabezpieczą przed korozją.
Sprzęt mechaniczny powinien być przechowywany w suchym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Najlepiej jest przykryć narzędzia plandeka lub innym materiałem ochronnym, dzięki czemu zminimalizuje się osiadanie kurzu. W przypadku narzędzi spalinowych należy odłączyć przewód wysokiego napięcia ze świecy zapłonowej. Natomiast jeśli chodzi o sprzęty zasilane akumulatorowo, baterie wyciągamy i przechowujemy w suchym i ogrzewanym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że baterie litowo-jonowe nie mogą rozładować się do końca, dlatego należy je ładować raz w miesiącu.