Lato za pasem, zbliża się czas upałów. Jest to ostatni dzwonek, by pomyśleć o klimatyzatorze i spędzić lato w miłym chłodku. Jednak przed kupnem warto zastanowić się nad wyborem najbardziej odpowiedniej jednostki dla naszego domu. Na rynku znajdziemy mnóstwo różnych urządzeń tego typu. Który z nich wybrać?
Klimatyzatory przenośne
Zasadniczo klimatyzatory możemy podzielić na dwie kategorie: przenośne i stałe. Wśród tych pierwszych, najprostszym i najtańszym rozwiązaniem będzie klimatyzer zwany też klimatorem. Właściwie jest to wentylator, który wymusza przepływ powietrza przez pojemnik z wodą (może to być także lód). Niewielka moc chłodnicza jednak sprawia, że nie jest to rozwiązanie, które by można polecić. Nieco lepiej działają klimatyzatory przenośne sprężarkowe. Ogromną ich zaletą jest to, że z racji swej mobilności nie potrzebują żadnej instalacji, wystarczy przełożyć rurę ciepłego powietrza przez okno i rozpocząć pracę. Jednak w wyniku pracy klimatyzatora w pokoju tworzy się podciśnienie, które zasysa ciepłe powietrze z zewnątrz przez uchylone okno, czego efektem są spore straty mocy chłodzącej. Są na rynku dostępne specjalne instalacje do uchylonych okien, mające na celu temu przeciwdziałać, ale ich montaż może być nieco kłopotliwy. Poza tym klimatyzatory przenośne są dosyć głośne i łatwo ulegają przegrzaniu.
Klimatyzatory dwuczęściowe
Stąd układ potrzebujący chłodzenia wraz z hałaśliwą sprężarką zwykło umieszczać się na zewnątrz budynku. Tak właśnie działa klimatyzator dwuczęściowy (typu split). Obydwie instancje klimatyzatora połączone są ze sobą na stałe cienkimi rurkami wypełnionymi czynnikiem chłodniczym. Jeśli chcemy klimatyzować większą ilość pomieszczeń, rozwiązaniem będzie klimatyzator multisplit, gdzie mocna sprężarka ze skraplaczem obsługuje kilka jednostek na raz.
Na co zwracać uwagę?
Patrząc na ogromną ilość klimatyzatorów dostępnych na rynku, wybór nie może należeć do łatwych. Najlepiej wpierw zastanowić, jakie funkcje będą nam potrzebne. Jeśli chodzi o ogólne parametry, to energooszczędność zawsze jest czymś, na co warto zwracać uwagę. Jednak najistotniejszą sprawą będzie tu moc klimatyzatora. Jeśli wybierzemy zbyt taki ze zbyt małą mocą chłodniczą, wówczas ucierpi na tym nasz komfort, gdyż jednostka nie będzie w stanie uzyskać żądanej przez nas temperatury. Natomiast w przypadku wybrania jednostki o zbyt wysokiej mocy chłodniczej, ucierpi na tym nasza kieszeń, gdyż im większa moc, tym wyższa cena klimatyzatora. Szacuje się, że moc 1000 W wystarczy do schłodzenia pokoju o obszarze 10 m2 – przy założeniu, że w pomieszczenie nie posiada żadnych istotnych źródeł ciepła.
Ważna sprawa: plan instalacji
Przy planowaniu rozmieszczenia modułów klimatyzatora dwuczęściowego należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, odległość między dwoma instancjami klimatyzatora nie powinna przekraczać kilkunastu metrów, co wynika z ograniczonej mocy sprężarki. Po drugie należy dobrze zaplanować położenie jednostki zewnętrznej, tak aby z jednej strony była w miejscu ocienionym, z drugiej zaś, by hałas emitowany przez sprężarkę nikomu nie przeszkadzał.
Kupno i instalacja klimatyzatora nie należy z pewnością do czynności lekkich i przyjemnych, ale jeśli wziąć pod uwagę komfort, jaki przez to uzyskamy oraz to, że jest to inwestycja na długie lata, to na pewno warto zainwestować w to nieco czasu i środków.