Czasami zdarza nam się, odwiedzając znajomych, zachwycać pięknymi i urządzonymi ze smakiem wnętrzami. Poza elementami dekoracyjnymi i gustownie dobranymi wnętrzami, prawie zawsze naszą uwagę przykuwają idealnie gładkie ściany, fantazyjnie ukształtowane podwieszane sufity i zabudowy, których główną funkcją jest magiczna gra świateł. Co zrobić, aby stać się domowym mistrzem kształtowania przestrzeni?
Przy pomocy prostych płyt kartonowo-gipsowych można tanio, szybki i bardzo efektownie kształtować domową przestrzeń. Płyty gipsowe są równie często wykorzystywane przy pracach remontowych w kilkudziesięcioletnich kamienicach jak i w przy wykańczaniu wnętrz w nowych domach. Zmiany i podziały pomieszczeń w mieszkaniach są łatwe do uzyskania za pomocą ścianek z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych na profilach stalowych. Ale to nie wszystkie ich zalety. Płyty k-g świetnie nadają się do ukrycia szpecących konstrukcji, rur, urządzeń, instalacji, które łatwo można zakamuflować i ukryć przed wzrokiem.
Ten materiał daje nieograniczone możliwości w kształtowaniu powierzchni ścian, sufitów, stworzenia elementów zabudowy bez znaczenia na wielkość i kształt. Możemy ukrywać w nich różne rodzaje świateł, wypełniać szkłem i innymi materiałami. Świetnie nadają się jako materiał podkładowy. Mając w rękach takie narzędzie, możemy sami o wysokości i szerokości pomieszczeń. Przy ułatwić sobie korzystanie z płyt gipsowych i sprawić, by powierzchnie wykonane przy ich pomocy służyły nam długo, pamiętajmy o właściwym ich zastosowaniu.
Pomieszczenia mokre wymagają wykorzystania płyt odpornych na działanie wilgoci. To samo dotyczy użycia płyt ognioodpornych w pomieszczeniach, w których zwiększone są wymagania przeciw pożarowe. Na rynku materiałów budowlanych istnieją płyty kartonowo-gipsowe o zmniejszonej gramaturze, umożliwiające tworzenie uwypukleń i krągłości przy tworzeniu stałych form zabudowy