Jeśli posiadamy w swoim ogrodzie drzewa lub większe krzewy, prędzej czy później będziemy musieli zająć się ich pielęgnacją. Oczywiście, możemy do tego celu posłużyć się piłą ręczną, ale przy większej ilości gałęzi do przycięcia, robi się z tego żmudne i czasochłonne przedsięwzięcie. Dlatego warto skorzystać z pomocy pilarek łańcuchowych – a w przypadku konieczności ucięcia konaru, lub całego drzewka, będzie to wręcz konieczność.

Pilarki łańcuchowe zasadniczo dzielimy na dwa główne typy: pilarki elektryczne i spalinowe. Obydwa rozwiązania mają swoje zalety i wady, ale to, co różni je najbardziej to zastosowanie.

Pilarki elektryczne

Jeśli posiadamy nie duży ogród, a zakres prac nie wykracza poza drobne przycięcia drzewostanu powinniśmy szczególnie rozważyć kupno pilarki elektrycznej. Jest to dosyć popularna opcja i to z kilku względów. Przede wszystkim takie pilarki łańcuchowe są tanie, ciche i lekkie oraz stosunkowo niezawodne. Nie wymagają wielkiego nakładu sił przy konserwacji – wystarczy dbać o odpowiedni poziom oleju do prowadnic, a także dbać o czystość całej pilarki. Do słabości tego typu pilarek z pewnością możemy zaliczyć ich ograniczoną moc, co w praktyce oznacza, że taka pilarka nie poradzi sobie z twardszymi i grubszymi drzewami. Dodatkowo ograniczeniem pilarek elektrycznych jest konieczność doprowadzania do nich zasilania sieciowego, co często prowadzi do ograniczenia naszych ruchów.

Pilarki spalinowe

Do ścinania solidnych drzew w terenie będzie potrzebna większa moc i mobilność. Zapewni nam to pilarka spalinowa. Jest to bardziej profesjonalny typ pilarki łańcuchowej, wymaga też większej uwagi (choćby przy preparowaniu odpowiedniej mieszanki paliwowej silnika dwusuwowego) i konserwacji. Pilarka taka jest też głośniejsza niż elektryczna, co oznacza konieczność stosowania słuchawek wygłuszających. Pilarki spalinowe są solidniejsze i trwalsze, ale przy tym wymagają regularnego serwisowania. Pilarki takie są też droższe od swoich elektrycznych odpowiedników, ale jeśli zależy nam na mocnym urządzeniu, jesteśmy praktycznie skazani na kupno pilarki spalinowej.