Wydawać by się mogło, że w odśnieżaniu chodnika i podjazdu przed domem nie ma żadnej większej filozofii. O ile sama czynność faktycznie jest prosta, to jednak aby jej rezultat był skuteczny, do odśnieżania należy podejść z głową. Oto kilka wskazówek, jak dobrze odśnieżyć swoją posesję tak, aby poruszanie się po niej było komfortowe i przede wszystkim bezpieczne.
Odśnieżanie podyktowane jest nie tylko koniecznością swobodnego poruszania się po posesji, ale także obowiązującymi przepisami. Prawo nakłada obowiązek odśnieżania chodników przylegających do posesji na wszystkich właścicieli, dzierżawców oraz zarządców działek. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo nie tylko swoje, ale również sąsiadów czy gości odwiedzających naszą posesję, musimy zadbać o właściwe jej odśnieżanie.
Przygotowania do zimy
Wprawdzie w naszym klimacie zimy pełne śniegu i siarczystych mrozów zdarzają się coraz rzadziej, jednak nie oznacza to, że możemy zapomnieć o odśnieżaniu. Aby uniknąć przykrej sytuacji, gdy nie możemy wyjechać z garażu lub swojej posesji przez zalegający na ziemi śnieg, musimy zgromadzić narzędzia do odśnieżania. Najlepiej jest pomyśleć o tym z wyprzedzeniem, zanim pojawią się pierwsze opady. Nieoceniona będzie szufla, za pomocą której usuniemy śnieg. Ponadto warto pomyśleć np. o zakupie soli przemysłowej lub worka piasku, którymi będziemy mogli posypać chodnik w oblodzonych miejscach.
Jeśli nasza posesja jest duża, a odśnieżanie łopatą byłoby zbyt długotrwałym zajęciem, możemy zainwestować w odśnieżarkę. Natomiast jeśli posiadamy np. kosiarkę traktorową, można dokupić do niej osprzęt do odśnieżania.
Walka z białym puchem
Najłatwiej jest usunąć świeży śnieg, dlatego aby prowadzone przez nas działania przebiegały łatwiej, warto odśnieżać regularnie, zanim warstwy puchu zlodowacieją. Przed przystąpieniem do odśnieżania należy wyodrębnić miejsce, w które zrzucimy zebrany śnieg. Należy pamiętać, że nie może on przeszkadzać w ruchu pieszych i samochodów, dlatego najlepiej wygospodarować w tym celu nieużytkowaną w zimie część działki. Powinniśmy także unikać tworzenia dużych zasp w miejscach, gdzie rosną rośliny ozdobne, ponieważ gruba pokrywa śnieżna blokuje dopływ powietrza.