Cegła jest materiałem znanym i cenionym od wieków, a do tego niezwykle uniwersalnym. Dzięki nim możemy wykonać każdy rodzaj ściany, dlatego tak chętnie się na nie decydujemy. Cegły produkowane są z różnych materiałów, dlatego warto się im lepiej przyjrzeć.
Cegła jest jednym z najpopularniejszych materiałów stosowanych w budownictwie od czasów starożytnych. Cegły mają to do siebie, że są materiałem wytrzymałym, lekkim i poręcznym. Bez trudu łączy się je tradycyjną zaprawą cementowo-wapienną, dlatego mają tylu zwolenników i często jest alternatywą dla tradycyjnych pustaków. Warto jednak wiedzieć, że na przestrzeni wielu lat wykształciły się różne rodzaje cegieł, które mają specyficzne parametry.
Cegła ceramiczna
Powstaje z glin ilastych, morenowych, wstęgowych łupków, mułków albo lessów, a wspomagane są piaskiem kwarcowym. Składniki są dokładnie mieszane na jednolitą masę, odpowiednio formowane, suszone i wypalane w temperaturze 850 – 1000˚C.
Cegła suszona
Wykorzystywany jest głównie w klimatach gorących, bowiem nie jest zbytnio odporna na wilgoć. Powstaje z gliny, iłu albo mułu zmieszanego z trawą lub słomą suszonych na słońcu
Cegła wapienno-piaskowa
Jest to cegła mrozoodporna o dużej wytrzymałości mechanicznej. Dużo tańsza od cegły ceramicznej, dlatego też niezwykle popularna. Powstaje z mieszaniny zmielonego piasku kwarcowego (ponad 90% masy) i wapna palonego (ok. 8% masy) z małą ilością wody. Mieszaninę formuje się pod ciśnieniem w podwyższonej temperaturze (autoklawizacja). Z masy wapienno-piaskowej produkowane są cegły pełne o wymiarach 6,5 x 12,0 x 25,0 cm oraz 10,4 x 12,0 x 25,0 cm.
Cegła szamotowa
Idealnie nadaje się do wykładanie wszelkiego rodzaju kominków czy palenisk. W procesie wypalania uzyskuje bowiem bardzo wysoką wytrzymałość, co zapobiega jej pękaniu oraz sprawia, że jest ognioodporna.
Cegła klinkierowa
Produkowana jest w różnych wzorach i kolorach, jest bardzo popularna jako materiał na elewację dom. wstaje w procesie wypalania mieszanki gliny i piasku w temperaturze 1100°C. Cechuje ją przede wszystkim trwałość oraz odporność na czynniki zewnętrzne i uszkodzenia.