Jeśli stoimy przed półką ze środkami do drewna, nie wiedząc, który z nich będzie najlepszy do naszych drewnianych mebli balkonowych lub do pokrycia desek tarasu czy płotu – oto odpowiedź. Olej.
Rynek oferuje niezliczoną ilość przeróżnych środków do drewna – są wśród nich lakiery, bejce, lazury i impregnaty oraz właśnie oleje. Te ostatnie różnią się od innych tym, że naturalnie współpracują z drewnem. Natłuszczone deski czy blaty będą mogły oddychać, ale nie wchłoną przy tym wilgoci, dzięki czemu nie będą murszeć, wybrzuszać się i zmieniać swoją fakturę i objętość. Dlatego właśnie oleje są doskonałe do zabezpieczenia drewna, które wykorzystujemy do zabudowy zewnętrznej naszych domów.
Czym jeszcze charakteryzują się oleje?
Są ekologiczną alternatywą dla impregnatów i lazur i najczęściej są tworzone z mieszanin naturalnych olejów z domieszkami żywicznymi. Wnikają one w strukturę drewna, nie pozostawiając na powierzchni żadnej powłoki, która mogłaby kiedyś zacząć się łuszczyć. Tworzą naturalną barierę ochronną przed promieniowaniem słonecznym, wilgocią, grzybami i szkodnikami. W odróżnieniu od innych środków nie zmieniają oryginalnej faktury i koloru drewna, nieco tylko ocieplając jego odcień.
Coraz częściej oleje wypierają swoich rywali, wypełnionych sztucznymi dodatkami. Okazuje się, że uszlachetnianie drewna olejami jest tradycyjną formą zabezpieczenia go przed niszczeniem i sięga już starożytności. Do codziennej pielęgnacji drewna możemy nawet użyć zwykłego oleju lnianego lub pokostu. Takie pokrycie ułatwia także późniejsze odnawianie drewnianych elementów, gdyż nie trzeba ich w żaden sposób opalać z zalegającej na ich powierzchni powłoki.
Generalnie olejów używa się najczęściej do impregnacji drewnianych mebli i elementów, które są wystawione na działanie warunków atmosferycznych. Często chcemy, żeby nasz płot, taras czy okno zachowały swój naturalny wygląd i fakturę. Możemy jednak z powodzeniem używać ich także do pielęgnacji blatów kuchennych i innych drewnianych mebli, stojących w domu.