Nowoczesne technologie są coraz silniej obecne w pracach budowlanych i majsterkowaniu, ale niestety narzędzia je wykorzystujące często są dużo droższe od swoich tradycyjnych odpowiedników. Najbardziej typowym i znanym przykładem są tu poziomice laserowe, które udostępniają wiele przydatnych opcji, ale ich ceny zaczynają się od ponad stu złotych. Czy majsterkowiczowi-amatorowi takie narzędzie rzeczywiście będzie przydatne, czy to tylko drogi gadżet, użyteczny dla fachowców?
Aby odpowiedzieć sobie na te pytania, należy najpierw przemyśleć dwie rzeczy. Po pierwsze, czy rzeczywiście będziemy umieli i potrafili opanować wszystkie funkcje i opcje, jakie zaoferuje nam nowoczesne narzędzie budowlane, w omawianym przypadku – poziomica laserowa? Nie jest ona przecież po prostu wygodniejsza od tradycyjnej poziomicy, a raczej posiada zespół dodatkowych możliwości, które tylko wtedy zapewnią nam komfort majsterkowania, gdy będziemy z nich umiejętnie korzystać. Druga kwestia warta przemyślenia jest niejako powiązana z powyższą: czy nawet znając wszystkie udostępnione nam funkcje, będziemy mieli okazję je zastosować? Okazać się może, że są one przydatne tylko przy specyficznych i zaawansowanych pracach budowlanych.
Przykładowa poziomica laserowa zazwyczaj posiada nie tylko kilka wiązek laserowych (wyświetlanych razem lub osobno), ale również opcję samopoziomowania, regulacji promienia tak, aby ustawić go w potrzebnej nam pozycji bez konieczności przenoszenia całego urządzenia, a całość tej zaawansowanej technologii zapewnia nam maksymalną dokładność, posiadając niewielkie, właściwie niezauważalne odchylenie – ±0,3 mm na metr.
Czy w większości prac domowych, jakie wykonuje majsterkowicz-amator, taka wielość funkcji jest rzeczywiście przydatna? Do takich zadań, jak: wieszanie półek czy ustawianie mebli, równie dobrze służyć nam będzie tradycyjna poziomica, która zapewni nam zadowalającą dokładność, a będzie kosztować znacznie mniej. Narzędzie laserowe zaczyna być przydatne, gdy wykonujemy bardziej skomplikowane i trwające dłużej prace: kładziemy glazurę, wstawiamy drzwi i okna lub budujemy coś z płyt regipsowych. Wtedy rzeczywiście przydatność nowoczesnych rozwiązań rośnie gwałtownie. Decydując się więc na nie, musimy być pewni, że nie będzie to tylko wydatek na nowy gadżet, ale rzeczywiście coś, co ułatwi nam pracę, zwracając w ten sposób nie małe koszty, jakie ponieśliśmy na zakup. Być może rozsądniej będzie wydać te pieniądze na jakieś mniej spektakularne, ale dobrze i solidnie wykonane tradycyjnie narzędzia.