Kanalizacja to obowiązkowy element każdego domostwa. Podczas projektowania systemu odprowadzania ścieków. Jeśli dom nie posiada przyłącza do miejskiej sieci, coraz częściej buduje się niewielkie przydomowe oczyszczalnie ścieków. Jak jednak doprowadzić płynne zanieczyszczenia na zewnątrz budynku? Oto zestaw podstawowych informacji.

Każda wewnętrzna sieć kanalizacyjna zawiera 3 podstawowe komponenty:

  • podejścia kanalizacyjne – rury prowadzące od urządzeń sanitarnych do pionów. Ich długość powinna być jak najkrótsza, a szerokość uzależniona od rodzaju urządzenia sanitarnego: 40mm dla umywalki, 50 mm dla zlewozmywaka, wanny i brodzika, 110 mm dla sedesu.
  • piony kanalizacyjne – pionowe rury spustowe biegnące z najwyższych kondygnacji do poziomów. Piony na całej swej długości powinny mieć identyczną średnicę, co najmniej 70 mm. Najlepiej jakby łączyły się z poziomami za pomocą dwóch kolanek pod kątem 45°.
  • poziomy kanalizacyjne – przewody odpływowe prowadzące do przykanalików czyli przyłączem do sieci kanalizacyjnej. W podpiwniczonych domach poziomy kładzie się wzdłuż ściany, przy braku piwnicy zaś umieszczone są one w gruncie. Poziomy kanalizacyjne powinny biegnąć pochylone pod kątem ok. 2 %.

Materiały

Najczęściej używanymi materiałami do wykonania kanalizacji wewnętrznej są rury z tworzywa sztucznego – polichlorek winylu (PVC) lub polipropylen (PP). Na rynku można spotkać także tzw. rury niskoszumowe, które, dzięki odpowiedniej technologii, charakteryzują się tym, że słabiej roznoszą dźwięki, co w tego typu instalacjach ma swoje znaczenie.

O czym należy pamiętać?

  • Wszystkie rury powinny być szczelne. Zaraz po ułożeniu instalacji, należy zrobić rzetelną próbę szczelności. Dzięki temu unikniemy ryzyka zawilgocenia czy wręcz zalania mieszkania.
  • Nie powinno się kłaść rur bezpośrednio w betonie, powinny być one zawsze odizolowane w peszlach, czyli w karbonowych rurach ochronnych. Dodatkowo, jeśli rura przechodzi przez przegrody, również nie powinna być bezpośrednio obetonowana, najlepiej jakby była owinięta w wełnę mineralną.
  • Pamiętajmy również o odpowiedniej średnicy rur, nie jest to bowiem wcale kwestia dowolna. Zła średnica rur, może prowadzić do złej pracy instalacji.