Często decydujemy się na samodzielnie wybudowanie altanki czy garażu. Trzeba pamiętać o usztywnieniu budynku i zabezpieczeniu go przed uszkodzeniami. Dlatego tak ważne jest zbrojenie fundamentów.
Budynek usztywniają ławy fundamentowe wraz z wieńcami stropowymi. Aby dobrze spełniały swoją rolę, muszą zostać odpowiednio zazbrojone. Zbrojenie to najczęściej szkielet przestrzenny złożony z 4 prętów średnicy 12 mm połączonych strzemionami o grubości 6 mm. Bardzo ważne jest aby pręty były czyste – nie powinny być zabrudzone smarami, zabłocone albo oblodzone. Nie przeszkadza natomiast rdzawy nalot, który jest nawet wskazany. Dzięki temu stal ma lepszą przyczepność do betonu. Niedopuszczalne są natomiast duże, łuszczące się płaty rdzy. Aby oczyścić pręty z ziemi, farb olejnych i rdzy wystarczy użyć szczotki drucianej lub lamp benzynowych, które służą do wypalania zanieczyszczeń chemicznych.
Najważniejsze przy układaniu prętów jest odpowiednie zakotwienie prętów podłużnych w narożnikach i skrzyżowaniach ław. Co prawda pręty krzyżują się tam ze sobą, jednak to za mało, by uchronić budynek przed pękaniem ścian i stropów. Łączenia prętów w narożnikach można dokonywać na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na łączeniu prostych prętów głównych za pomocą dodatkowych prętów wygiętych w kształcie litery L, zwykle o ramionach długości 1 m. W drugim wszystkie pręty główne występujące w połączeniu zagięte są pod kątem prostym na odległość co najmniej 20 cm. Dzięki temu narożniki będą wystarczająco mocne. Pręty w szkielety zbrojeniowe łączy się za pomocą zgrzewania lub wiązania wyżarzonym drutem wiązałkowym średnicy 1 mm. Ważną sprawą jest także odpowiednia grubość otuliny betonowej wokół zbrojenia (5 cm). Dolne pręty należy układać w ławie na podkładkach. Układanie zbrojenia bezpośrednio na deskowaniu i podnoszenie na odpowiednią wysokość w trakcie betonowania jest mniej dokładne. Należy pamiętać, że przy projektowaniu domów jednorodzinnych projektanci rzadko rozrysowują wszystkie pręty. Najczęściej podana jest tylko długość lub ciężar prętów głównych i strzemion.