Szklarnia to nie tylko kilka desek lub poręczy metalowych, które są owinięte folią lub szkłem. To bardziej skomplikowana konstrukcja, do której należy podejść z większą dozą profesjonalizmu.
Decydując się na szklarnie zazwyczaj wiemy już jakie rośliny chcemy w niej umieścić, czy jednak zdajemy sobie sprawę z tego jakich materiałów do jej budowy powinniśmy użyć?
Na pierwszy rzut oka przeciętny Kowalski nie ma tak naprawdę pojęcia o tym, jakie materiały na zabudowę szklarni będą idealne. Dla wielu liczy się cena i szybkość wykonania konstrukcji. Idąc jednak tym tropem najprawdopodobniej spowodujemy to, że nasza szklarnia niestety nie wytrzyma nam na zbyt długo, dodatkowo będzie nieszczelna oraz mało stabilna.
To jakie materiały będą idealne najczęściej determinują indywidualne potrzeby.
Jakie parametry należy wziąć pod uwagę w zakresie doboru materiałów na naszą szklarnię?
Po pierwsze zakres obciążenia konstrukcji. Może się okazać, że będzie ona dosyć duży, dlatego zarówno w przypadku szkła, jak folii należy zadbać o jego ochronę przed silnym wiatrem oraz zalegające warstwy śniegu.
Najczęściej polecane materiały służące do konstrukcji szklarni:
Aluminium-stosunkowo drogi, ale łatwy w utrzymaniu oraz praktycznie nie podlegający korozji.
Stal-dosyć tani i bardzo wytrzymały, łatwy w całkowitej konstrukcji oraz bardzo nośny. Obecnie najczęściej stosowany materiał do budowania konstrukcji szklarniowych.
Drewno-dosyć powszechny materiał do budowania szklarni małych, bezpośrednio przy domu, idealnie komponuje się bowiem z krajobrazem ogrodowym oraz roślinnością, która w nim występuje, niestety nie charakteryzuje się zbyt dobrym przewodnictwem cieplnym,powszechnie dostępny w marketach budowlanych,
Szklarnia to jednak nie tylko konstrukcja, to przede wszystkim materiał pokryciowy. Idealny będzie taki, który jest odpowiednio mocno przeźroczysty oraz trwały, powinien odpowiednio mocno przepuszczać promienie słoneczne tak, by rośliny miały możliwość szybkiego wzrostu,
Najczęstszym materiałem służącym ściśle do pokrycia szklarni jest folia, jej zaletą jest lekkość oraz stosunkowo dobra przepuszczalność. Drugim równie uznanym materiałem jest szkło: mineralne, polistyrenowe, poliwęglanowe.